Drzwi akustyczne - idealne rozwiązanie dla spokojnego domu.
Gdy zamykamy za sobą drzwi wejściowe do domu czy mieszkania, wchodzimy do naszego azylu i miejsca wypoczynku, w którym pragniemy rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, jeśli zza drzwi dobiegają drażniące hałasy z ulicy lub klatki schodowej, szczekanie psów czy głośne kroki na korytarzu przejściowym. Na ratunek skołatanym nerwom i zmęczonym uszom przychodzą nowoczesne rozwiązania dźwiękoszczelne do domu, które w znacznym stopniu tłumią irytujące dźwięki dobiegające z zewnątrz. Spójrzmy bliżej, czym dokładnie są i jak działają drzwi akustyczne?
Jak działają drzwi akustyczne?
Izolacja dźwiękoszczelna skrzydła drzwiowego jest opisana parametrem Rw, gdzie podana przy nim liczba oznacza zdolność tłumienia hałasów o wartości wyrażonej w decybelach. Przykładowo, drzwi akustyczne Rw40 będą w stanie wyciszyć dźwięki o tej właśnie głośności lub wytłumić oraz znacznie ograniczyć głośniejsze hałasy. Jest to działanie, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, gdyż według zaleceń ekspertów ludzkie ucho nie powinno być narażone na stały hałas powyżej 50 dB w ciągu dnia, generowany na przykład przez uliczny ruch lub mieszkańców budynków wielorodzinnych, a dźwięki powyżej 35 decybeli będą nas na dłuższą metę męczyć i powodować rozdrażnienie.
Zastosowanie materiałów wytłumiających, które są też powiązane z izolacją termiczną drzwi, jak na przykład wełna mineralna czy piana poliuretanowa, pozwala na odczucie znacznie większego komfortu we własnym mieszkaniu i jest bardzo istotne, zwłaszcza dla osób, które wprowadzają się do budownictwa wielorodzinnego wprost z cichych, spokojnych i oddalonych od emiterów hałasów miejsc. Dla niektórych brak kojącej ciszy to kwestia kilku miesięcy przyzwyczajenia, jednak dla sporego grona osób problem nie do przeskoczenia.
Czy drzwi akustyczne są dobrym rozwiązaniem w blokach mieszkalnych?
Dźwiękochłonna bariera jest szczególnie pożądana w blokach mieszkalnych, zwłaszcza tych, w których fale akustyczne wyjątkowo łatwo się rozchodzą. Echo potęgujące każdy dźwięk z klatki schodowej, odgłosy windy czy ujadania psów mogą nie tylko drażnić w ciągu dnia czy cichymi wieczorami, ale nawet wyrywać nas z błogiego snu nocą.
W budownictwie z wielkiej płyty, jak też niektórych domach wielorodzinnych, powstających współcześnie, poziom hałasu dźwięków zza ścian i zza drzwi może być drażliwym tematem, gdyż nie wszystkie osoby są w stanie do tego się przyzwyczaić i stają się dodatkowo wyczulone na każdy ruch sąsiadów czy kroki na korytarzu, co tak naprawdę zabiera spokój i ogranicza radość z przebywania w mieszkaniu. Montaż drzwi akustycznych jest więc wyjątkowo trafnym pomysłem, zwłaszcza gdy i tak przymierzamy się do wymiany skrzydła na nowe. Opcją pośrednią, która może pomóc rozwikłać ten problem jest też zainstalowanie specjalnych mat wygłuszających oraz taśm izolacyjnych od wewnętrznej strony drzwi wejściowych.
Jakie materiały są używane w produkcji drzwi akustycznych?
Według badań i pomiarów świetną izolację akustyczną zapewniają lite, drewniane skrzydła drzwiowe, które jednak nie należą do tanich rozwiązań i nie wszędzie będą funkcjonalne. O ile ich montaż w blokach czy domach wielorodzinnych ma sens i nie przedstawia większych trudności związanych z konserwacją oraz utrzymaniem ich w należytej kondycji, to jako drzwi zewnętrzne do domów nie są optymalne.
Solidne drzwi z blachy stalowej, wypełnione na przykład wełną mineralną czy pianą PUR i doszczelnione akustycznie przekładką celulozową, będą świetnie sprawdzać się w wyciszaniu dźwięków z zewnątrz. Masywne, grube skrzydło wariantów antywłamaniowych zapewnia bardzo dobre parametry izolacji akustycznej i jest w dodatku odporne na efekty działań wandali czy próby rabunkowe, co stanowi niemal idealny zestaw zalet.
Popularną opcją są drzwi z płyty wiórowej, które są stosunkowo lekkie i praktyczne. Szczególnie warte uwagi są modele, do produkcji których użyto płyt o większej gęstości, czyli tak zwanych MDF oraz HDF, gwarantujące jeszcze większą trwałość, solidność i sztywność, a dzięki zwartej strukturze i dodatkowym wypełnieniom - także lepsze parametry dźwiękoszczelności.
Czy drzwi akustyczne wymagają specjalnej instalacji?
Fachowa instalacja dźwiękoszczelnych drzwi to podstawa, jeżeli chcemy odczuć znaczącą różnicę w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem. Ważna oczywiście jest precyzja montażu, wyregulowanie skrzydła i prawidłowa obróbka końcowa wnęki drzwi. Pamiętajmy, że deklarowane parametry Rw są osiągalne przy stosowaniu się do technik montażowych zgodnych ze sztuką i wymaganiami, dlatego jest to zadanie wymagające profesjonalnej ręki i sprawdzenia wszystkich wymiarów z największą uwagą.
Najwyższa jakość procesów produkcyjnych i milimetrowa dokładność wykonania drzwi akustycznych jest dodatkowo uzupełniana poprzez towarzyszące im elementy, na przykład złącza przylgowe ograniczające przenikanie hałasu czy też dopasowaną do całości ramę drzwiową dźwiękochłonną. Zadbajmy więc o to, by troska producenta o nasz komfort akustyczny w mieszkaniu szła w parze ze starannym montażem drzwi wejściowych przez fachowców.
Jaki są koszty zakupu i montażu drzwi akustycznych?
Gdy wybieramy dla siebie drzwi akustyczne, koszty mają niebagatelne znaczenie w podjęciu finalnej decyzji. Cena nowoczesnych skrzydeł dźwiękochłonnych zależy nie tylko od tego, jakie materiały do produkcji są użyte, ale w dużej mierze od stopnia deklarowanego wskaźnika Rw. Tak więc nawet ceny modeli wykonanych z MDF czy HDF mogą osiągać pięciocyfrowe wartości, zwłaszcza w wypadku drzwi oferujących na przykład Rw o wartości 57 dB czy 60 dB.
Wybierając drzwi stalowe zyskujemy jeszcze wyższą trwałość i długowieczność oraz odporność mechaniczną, na przykład na uszkodzenia czy zadrapania. Mogąc pozwolić sobie na montaż grubszego skrzydła drzwi, wypełnionego wełną mineralną, dodatkowo dostajemy ognioodporne oraz wspaniale tłumiące hałasy rozwiązanie. Na końcu skali są antywłamaniowe, trudne do sforsowania i niezwykle solidne drzwi, które poprzez swoją konstrukcję mają też świetne parametry izolacyjne. Nie każdego jednak przekonuje ich ciężka stylistyka i masywna budowa.
Koszta montażu zwyczajowo nie są znacząco wyższe, niż w przypadku tradycyjnych drzwi, jednak na ogólną cenę usługi składa się też odpowiednie przygotowanie oraz obróbka wnęki, a to istotna kwestia przy osadzaniu ościeżnicy i skrzydła dźwiękochłonnego. Ceny są również zależne od materiału i ciężaru drzwi, więc tu oczywiście wygrają skrzydła z płyt wiórowych, zaś lite drzwi drewniane i wymagające odpowiednich technik drzwi antywłamaniowe będą najdroższe i ceny za montaż mogą sporo przekroczyć ponad tysiąc złotych.